Rubrika: Ekonomika

Není to z neznalosti ekonomických zákonitostí, když si lecjaká domácnost nevede příliš úspěšně. Vždycky zafunguje lidský faktor, který selhává.
Pokud si Vaše domácnost nevede podle svých představ,
·         buď bude muset své představy změnit,
·         nebo se bude muset zamyslet nad tím, kde dělá chybu.
počítání peněz.jpg
Analyzujte svou ekonomickou základnu
·         Každá domácnost má nějaké své potřeby, které se snaží uspokojovat. Ale co do takových potřeb patří? Je to něco, čeho je nedostatek. Pokud se takový nedostatek týká základních potřeb člověka, jako je jídlo, ošacení, bydlení, potom je nutné zalarmovat stát a využít jeho nabídky sociálních dávek, které v nouzi domácnostem schvaluje. A tyto ekonomické potřeby stát schvaluje pouze u takových domácností, ve kterých výdaje převyšují příjmy.
V takovém případě si domácnost musí ujasnit, co si od ekonomické situace slibuje. Očekávání bude tedy muset přehodnotit.
·         Pokud ale domácnost, ve které příjmy převyšují výdaje k uspokojení základních potřeb, má se svým hospodařením problém, potom je chyba na straně člověka. Uměle totiž vytváří výdaje, které nemůže hradit. Potom nastupují půjčky a úvěry, se kterými bývá občas potíž, když dojde, na tzv. lámání chleba. Leckdy naprosto zbytečně.
zamilovaná prasátka.jpg
V takovém případě si musí domácnost udělat ve svém ekonomickém zázemí pořádek! Včetně pořádku v chybujících rozhodnutích.
Vypadá to tak nějak vědecky, viďte? Ale ona taková ekonomie vědou opravdu je. A Vy, pokud jste se našli v jednom z oněch dvou příkladů, dejte si čas a nalijte si čistého vína do svého svědomí.
Neobcházejte řešení ekonomické situace domácnosti.
Ekonomicky myslet musí už dítě školou povinné, které dostává pravidelné kapesné. Už odmalička jste spojeni s penězi, ať chcete, nebo ne. Samozřejmě, že uděláte chyby, ale poučte se z nich.
Máte svou představu o životní úrovni? V pořádku. Ale musíte se k ní nějak dostat, abyste ji mohli žít. Studium, výběr zaměstnání, založení rodiny, shromažďování majetku, trávení volného času, apod. To všechno musíte mít pod kontrolou! Mluvte o svých představách, aby všichni členové domácnosti o nich vzájemně věděli.
Když docílíte společného zájmu, Vaše ekonomická základna se bude rozvíjet a dostane pevné základy.

Číst dále
Posted on

Jiná rizika se také týkají domů a bytů v povodňových lokalitách nebo v místech, kde často dochází ke střihům větru a k extrémnímu proudění vzduchu. Některé konstrukce domů, zejména střešní krytiny, jsou vůči větru odolnější, některé téměř vůbec.
dům a auto rodiny
Co se týče rizika požáru, předcházet se jim dá novými rozvody elektřiny v mědi, novými spotřebiči a u plynových spotřebičů – kotlů, karmy a sporáků je nutná pravidelná revize. Revize se také týká komínových průduchů a odvodu spalin. Preventivní opatření jsou vždy účinnější než zanedbávání technického stavu vybavení domácnosti, přesto se určitému riziku zabránit nedá.
Ještě než pojistnou smlouvu podepíšete, seznamte se podrobně s podmínkami v ní uvedenými. Od věci není zapůjčení vzoru pojistné smlouvy a s dostatečným předstihem její prostudování. V pojistné smlouvě bývá zakotvena řada výjimek a výluk a tomuto odstavci ve smlouvě věnujte největší pozornost.
dům, mince a budík

Střechu nad hlavou si nechte pojistit na novou hodnotu

Některá pojištění nemovitostí nezohledňují tržní cenu objektů, pouze se zaměřují na tzv. městskou nebo obecní kategorii (velikost sídla podle počtu obyvatel). Tržní cena pak nemusí odpovídat pojistnému plnění. Pro tyto případy některé pojišťovny nabízí řešení pojištění nemovitosti na cenu, kterou stanoví odhadce. Nová legislativní opatření Ministerstva financí již tržní cenu zohledňují.
Objekt, ve kterém žijete a jste na něm existenčně závislí, si nechte pojistit na tzv. novou hodnotu, pak budete mít jistotu, že v případě poškození anebo demolice domu (požár, zemětřesení nebo povodeň) si budete moci pořídit nové bydlení přibližně za stejnou částku. U nové hodnoty se nezohledňuje amortizace stavby a pojišťovna vyplácí vždy původní pořizovací cenu nemovitosti.
srdce rodiny
Stojí-li vaše nemovitost v tzv. rizikovém pásmu, např. v blízkosti řeky, nedaleko elektrárny nebo výrobního závodu, zvolte takovou pojišťovnu, která snižuje sazbu v závislosti na velikosti města, kde se nemovitost nachází. Tabulkově pak platíte nižší pojistné.

Číst dále

Rozjezd

Je zapotřebí náš podnikatelský plán dobře promyslet, aby skutečně byla co největší pravděpodobnost, že uspěje. Pochopitelně to není jen tak, přičemž řada firem zkrachuje v prvních pár letech. Lepší je věnovat se přípravě včetně průzkumů, abychom měli jistotu, že o naše služby bude zájem, protože když nebudeme mít zákazníky, tak toho moc nevyděláme. Počítejte s tím, že ze začátku to bude náročné, protože si musíme vyřídit živnost, přihlásit se k daním a začít rozjíždět své podnikání.

práce s kalkulačkou

Mnoho začínajících podnikatelů měla na začátku krušné chvíle, ale dnes mají příjmy dostatečné a dobře rozjetou firmu. Kde sehnat peníze do začátku? Možností je půjčit si od rodiny či známých, akorát peníze někdy dokážou vztahy dost pokazit, a proto se vyplatí mít sepsanou smlouvu a splátkový kalendář. I když nějakou tu dobu již podnikáme, tak je zapotřebí stále si dávat pozor na své finance a správně s nimi zacházet.

Nebankovní hypotéka

Tento typ půjčky je vzhledem k tomu, že pochází od nebankovní společnosti dost benevolentní, a proto poskytuje i variantu podnikatelského úroku. Její výše může být od 50 000 až po 100 000 000 Kč, což záleží na několika faktorech. Pochopitelně firmu zajímá, kolik vyděláváte, ale je to primárně kvůli tomu, aby měla jistotu, že budete zvládat splácet. Není problém ani v tom, když máte nízká daňová přiznání, přičemž v bankách to může být dost velký problém.

české bankovky

Splatnost hypotéky pro podnikatele https://nebankovnihypoteky.net/hypoteka-bez-dolozeni-prijmu-podnikatelsky-uver/ můžete natáhnout až na 30 let, takže si ve finále můžeme půjčit i na naše příjmy dost velkou částku. Výhodou je také to, že peníze dostanete pár hodin po podpisu, takže celý proces je velmi rychlí a můžeme s penězi začít manipulovat. Online formulář na webu je zcela zdarma a nezávazný, přičemž takto dostanete nabídku, kterou si můžete v klidu rozmyslet. Následné schválení a podpis úvěru není nic náročného a zdlouhavého.

Číst dále

Refinancování hypotéky nebankovnihypoteky.net je v posledních letech velmi oblíbená forma nabídek některých bank. Refinancování stávajícího hypotečního úvěru se dá totiž ušetřit až tisíce korun ročně. Ovšem mnoho lidí se refinancování stále obává, neboť kolem něho koluje celá řada mýtů a polopravd. Pojďme si společně alespoň některé z nich vyvrátit. Možná záhy zjistíte, že refinancování hypotéky není až natolik administrativně náročné nebo že nemusíte platit vysoké penále za předčasné splacení.

společné plány

S příchodem blížícího se konce sjednané doby fixace, má dlužník dvě možnosti. Buď se rozhodne akceptovat nově natavené podmínky hypotečního úvěru na další fixní období anebo odejde ke konkurence, která mu nabízí výrazně výhodnější podmínky. Ty se nejčastěji týkají roční úrokové sazby, délky fixace, výši splátek či délky hypotéky. Rozhodující není však vždy pouze úrok, zajímat by vás měly i další úlevy a slevy ze strany poskytovatele úvěru. Mnoho Čechů se však raději spokojí s dražší hypotékou, než by porovnali nabídky jednotlivých bank a přešli ke konkurenci pro výhodnější podmínky. Pojďme si tedy představit některé mýty, které kolují kolem refinancování hypotéky!

  • Refinancování hypotečního úvěru jen se souhlasem současného věřitele

hypotéka na dům

Pokud se rozhodnete pro využití výhodnější nabídky u konkurence, nepotřebujete k tomu žádný souhlas aktuálního věřitele. Postačí, když před koncem fixace bance sdělíte, že jste se rozhodli úvěr refinancovat a přejít ke konkurenci. Mějte však na paměti, že refinancování přeci jenom není otázkou několika dní, je proto dobré začít jednat s jinou bankou s dostatečným předstihem.

  • Vysoké penále za předčasné splacení

Předčasné splacení je v současné době u všech bank zcela zdarma, pokud tak učiníte v době fixace. Banka po vás v tuto dobu není oprávněna požadovat žádné penále ani náhradu ušlého zisku, který jí předčasným splacením úvěru vznikl.

Číst dále

Pokud si chceme split sen o vlastním bydlení, povětšinou se neobejdeme bez hypotéky, která nám tento náš velký sen pomůže zafinancovat. Pojďme si společně představit dva základní typy úvěrových produktů, se kterými je to možné.

Hypoteční úvěr na bydlení

Zkrátka klasická hypotéka, kterou dnes nabízí už řada bankovních společností. Jedná se o účelový úvěr a peníze z něho je tak možné čerpat jen za účelem, předem definovaný poskytovatelem úvěru. Povětšinou se jedná právě o realizaci vlastního bydlení. Veškeré výdaje spojené s nemovitostí je tak zapotřebí dokládat bance za pomoci dokumentů, účtenek, faktur atd. Jedná se o hypotéku, tudíž po vás bude banka vyžadovat zástavu nemovitosti. V případě, kdy nemůžete ručit právě nemovitostí a například se rozhodnete pro stavbu vlastního domu, jsou peníze z hypotéky uvolňovány postupně dle fáze výstavby.

klíče od domu

Hypoteční úvěr na bydlení je v současné době nejvýhodnější úvěrový produkt na trhu. Nabízí totiž bezkonkurenční roční úrokovou sazbu, která se v současné době pohybuje kolem 1,5%. Navíc je úrok pojištěn fixací třeba i na deset let, vždy však záleží na interních podmínkách dané banky a úvěrové smlouvě. Hypoteční úvěr na bydlení je žadateli však schválen pouze v 70% zástavní hodnoty nemovitosti, zbylých 30% musí žadatel financovat z vlastních prostředků.

Americká hypotéka

úroková sazba

Americkou hypotéku řada lidí volí pro její neúčelovost. Peníze z úvěru je tak možné čerpat dle svého uvážení – cestování, studium v zahraničí, automobil, bydlení atd. Je výhodná v případě, kdy řemeslníci nabízí výraznou slevu při platbě na ruku. Benevolentnost je však do značné míry vykoupena vyšší úrokovou sazbou, která je v současné době kolem 3%. I zde je zapotřebí ručit nemovitostí a půjčenou sumu splatit dříve než v případě běžné hypotéky. Hypotéku na bydlení je možné splácet až 30 let, tu americkou pouze 10 let.

Číst dále

Aneb udělejte pro své podnikání vše, než to vzdáte
Peníze vládnou světem, tato slova rozhodně platí, kdyby tomu tak nebylo, tak by neexistovaly a možná by stále existoval například výměnný obchod. Já vyrobím hrnečky, ty mi za jeden dáš ulovenou rybu. Je to až vtipné, protože takto svět vlastně nikdy nemohl dlouhodobě fungovat. Smutné na tom je, že za všechno se platí a pokud podnikáte, tak víte, o čem mluvíme. Platí se nejenom v běžném životě, ale také v podnikání a právě proto je občas složité si takové podnikání udržet. Pokud se nám jeden měsíc nedaří, jsme ve ztrátě, pak se to dá překlenout, ale co dlouhodobější hlediska? Nebo když vynaložíme více financí na rozjezd nového odvětví a pak už nám nezbývají peníze na běžný provoz firmy? mladší lidé stojí u notebookuI to se může stát, stejně jako to, že chceme investovat nebo rozšiřovat své podnikání nebo založit úplně nové a máme nápady, jak to zrealizovat, ale nemáme k tomu finanční prostředky. Pro všechny tyto případy se hodí půjčka. Ale jakou vybrat, zřejmě tu pro podnikatele. Nejlépe s ručením nemovitostí, protože ta podnikateli zajistí dobré podmínky, například jednu z nejnižších úrokových sazeb a dlouhodobé splácení například až 30 let.
Abychom se vrátili ještě zpátky k jednomu z názvů, tak pokud se nám nedaří, je to mnohdy složitá zátěž a kolikrát nevíme, jak z toho vybruslit.
Půjčka nebo úvěr, může být vysvobozením, ale každý si musí spočítat, zdali je schopen z dlouhodobějšího hlediska své závazky splácet.
Jistě se budete snažit udělat všechno proto https://www.facebook.com/vdtzs/videos/1251099784971420/%3Ffallback%3D1 aby to vyšlo a nemuseli jste podnikání takzvaně zabalit.noviny položené na stole

Nebankovní typy úvěrů

Americká nebankovní hypotéka je finanční produkt od nebankovních společností. To znamená, že pro tento úvěr nejdete do banky, ale poskytne Vám jej takzvaná soukromá společnost. Ty jsou v dnešní době naprosto běžnou součástí celého systému. Setkáte se s nimi v podstatě na každém kroku. Poskytují stejné nebo podobné podmínky. Mnohdy je u nich sjednání jednodušší nebo k němu nepotřebujete dokládat až tolik dokumentů. Velice oblíbené jsou u nich, kromě hypoték, také různé rychlé půjčky na malé částky.

Číst dále

Bitcoin se vrací do hry! Potvrzuje to hodnota této kybernetické měny, která poprvé od listopadu 2018 překonala hranici 6000 amerických dolarů. To je v přepočtu 138 tisíc korun za jeden Bitcoin. Samozřejmě v růstu jí pomohl zejména rostoucí zájem investičních společností. Stále však zůstává ve vzduchu vise otázka kybernetická bezpečnost této měny.

bitcoin měna
Nárůst o 60 %
I přes uvedené obavy hodnota Bitcoinu rostla od poloviny listopadu loňského roku, až do 9. května, kdy se podle údajů serveru CoinDesk vyšplhala hodnota přesně na 6076,65 dolarů. To je od začátku letošního roku tedy nárůst o šedesát procent.
Spekulativní teorie
Podle analytiků je rostoucí zájem investičních společností v pozadí nárůstu hodnoty měny. Zatímco v roce 2017, kdy Bitcoin provázely problémy, které vytvářela spekulativní teorie o nebezpečnosti této měny, byla hodnota jednoho kusu přibližně dvacet tisíc dolarů za kus.
Digitální zlato
Protože stále více lidí investujících do Bitcoinů považuje tuto měnu za věrohodné aktivum, lze tak diverzifikovat investiční portfolio. Někteří se vyjadřují, a také tak měnu vnímají, v tom smyslu, že se jedná o druh digitálního zlata.
Krádež Bitcoinů
Devět týdnů je doba, po kterou roste cena Bitcoinu. Jedná se o nejdelší časové období růstu této měny od května 2017. Podle agentury Bloomberg však nyní v polovině května odolala i menšímu výprodeji Bitcoinů, který nastal jako reakce na hackerský úrok na burzu kryptoměn s názvem Biannce. Hackerům se podařilo z ní odcizit více než 7000 Bitcoinů v celkové hodnotě přes 40 milionů dolarů, což je v přepočtu téměř jedna miliarda korun.
bitcoin a dolar
Bezpečnost
Právě bezpečnost je jedním z největších problémů, které se k této kryptoměně vztahují a ovlivňují její zdar či nezdar na burze. I když jeho zastánci stále tvrdí, že je tak zvaně nedobytný, po útoku hackerů je zcela jasné, že to není úplně tak, jak zastánci tvrdí. Celkově již bylo za dobu existence měny odcizeno takové množství, které odpovídá 40 miliardám korun.

Číst dále