Běžný hypoteční úvěr vs. americká hypotéka

Pokud si chceme split sen o vlastním bydlení, povětšinou se neobejdeme bez hypotéky, která nám tento náš velký sen pomůže zafinancovat. Pojďme si společně představit dva základní typy úvěrových produktů, se kterými je to možné.

Hypoteční úvěr na bydlení

Zkrátka klasická hypotéka, kterou dnes nabízí už řada bankovních společností. Jedná se o účelový úvěr a peníze z něho je tak možné čerpat jen za účelem, předem definovaný poskytovatelem úvěru. Povětšinou se jedná právě o realizaci vlastního bydlení. Veškeré výdaje spojené s nemovitostí je tak zapotřebí dokládat bance za pomoci dokumentů, účtenek, faktur atd. Jedná se o hypotéku, tudíž po vás bude banka vyžadovat zástavu nemovitosti. V případě, kdy nemůžete ručit právě nemovitostí a například se rozhodnete pro stavbu vlastního domu, jsou peníze z hypotéky uvolňovány postupně dle fáze výstavby.

klíče od domu

Hypoteční úvěr na bydlení je v současné době nejvýhodnější úvěrový produkt na trhu. Nabízí totiž bezkonkurenční roční úrokovou sazbu, která se v současné době pohybuje kolem 1,5%. Navíc je úrok pojištěn fixací třeba i na deset let, vždy však záleží na interních podmínkách dané banky a úvěrové smlouvě. Hypoteční úvěr na bydlení je žadateli však schválen pouze v 70% zástavní hodnoty nemovitosti, zbylých 30% musí žadatel financovat z vlastních prostředků.

Americká hypotéka

úroková sazba

Americkou hypotéku řada lidí volí pro její neúčelovost. Peníze z úvěru je tak možné čerpat dle svého uvážení – cestování, studium v zahraničí, automobil, bydlení atd. Je výhodná v případě, kdy řemeslníci nabízí výraznou slevu při platbě na ruku. Benevolentnost je však do značné míry vykoupena vyšší úrokovou sazbou, která je v současné době kolem 3%. I zde je zapotřebí ručit nemovitostí a půjčenou sumu splatit dříve než v případě běžné hypotéky. Hypotéku na bydlení je možné splácet až 30 let, tu americkou pouze 10 let.