Mýty spjaté s refinancováním hypotéky

Refinancování hypotéky nebankovnihypoteky.net je v posledních letech velmi oblíbená forma nabídek některých bank. Refinancování stávajícího hypotečního úvěru se dá totiž ušetřit až tisíce korun ročně. Ovšem mnoho lidí se refinancování stále obává, neboť kolem něho koluje celá řada mýtů a polopravd. Pojďme si společně alespoň některé z nich vyvrátit. Možná záhy zjistíte, že refinancování hypotéky není až natolik administrativně náročné nebo že nemusíte platit vysoké penále za předčasné splacení.

společné plány

S příchodem blížícího se konce sjednané doby fixace, má dlužník dvě možnosti. Buď se rozhodne akceptovat nově natavené podmínky hypotečního úvěru na další fixní období anebo odejde ke konkurence, která mu nabízí výrazně výhodnější podmínky. Ty se nejčastěji týkají roční úrokové sazby, délky fixace, výši splátek či délky hypotéky. Rozhodující není však vždy pouze úrok, zajímat by vás měly i další úlevy a slevy ze strany poskytovatele úvěru. Mnoho Čechů se však raději spokojí s dražší hypotékou, než by porovnali nabídky jednotlivých bank a přešli ke konkurenci pro výhodnější podmínky. Pojďme si tedy představit některé mýty, které kolují kolem refinancování hypotéky!

  • Refinancování hypotečního úvěru jen se souhlasem současného věřitele

hypotéka na dům

Pokud se rozhodnete pro využití výhodnější nabídky u konkurence, nepotřebujete k tomu žádný souhlas aktuálního věřitele. Postačí, když před koncem fixace bance sdělíte, že jste se rozhodli úvěr refinancovat a přejít ke konkurenci. Mějte však na paměti, že refinancování přeci jenom není otázkou několika dní, je proto dobré začít jednat s jinou bankou s dostatečným předstihem.

  • Vysoké penále za předčasné splacení

Předčasné splacení je v současné době u všech bank zcela zdarma, pokud tak učiníte v době fixace. Banka po vás v tuto dobu není oprávněna požadovat žádné penále ani náhradu ušlého zisku, který jí předčasným splacením úvěru vznikl.