Rubrika: Životní styl

Životní styl na vesnici se dnes v mnoha případech neliší nijak výrazně od života ve městě. Lidé na vesnici využívají všech vymožeností. Dříve to ovšem tak nebylo. Vesnice versus město, to byly dva naprosto odlišné světy. Lidé z vesnice a lidé z města, to byli lidé, kteří měli naprosto odlišné myšlení, způsob života. Odlišný životní styl se ovšem neodrážel jen u obyčejných lidí tedy zemědělců a dělníků, ale také u šlechty. Vesnická a městská šlechta, to byly taktéž dva zcela odlišné světy.
krávy na pastvě
Samozřejmě i městská šlechta měla svá letní sídla, kde pobývaly celé rodiny v podstatě od jara do podzimu, ale mentalitou zůstávali „ti z města“.
Typická venkovská šlechta žila na venkově celoročně a zabývali se hlavně zemědělstvím. Velmi často bývali terčem posměchu právě městské šlechty. Neznali módní trendy, nebyli dostatečně informovaní o světové politice, kultuře a umění.
Vesnice dříve byla prostě zaostalá, izolovaná. Přesto život na vesnici byl neocenitelný v dobách krize a především válek. Byli to lidé na vesnici, kteří dokázali být nezávislí na cizích zdrojích. Vypěstovali si plodiny, měli k dispozici vlastní vejce, mléko, zvířectvo na maso, úly na med.
 hlávka zelí

Nezávislost na cizích zdrojích

I v současné době najdeme nezanedbatelné množství lidí, kteří se rozhodli říct jasné ne konzumu. Moderní technologie využívají jen v míře nezbytně nutné. Vidina soběstačnosti a nezávislosti je ro ně velmi lákavá. Rozhodně se to netýká jen farmářů, kteří se snaží vyprodukovat různé bioprodukty, které se stávají zdrojem jejich výdělku, ale také lidí, kteří si hospodaří sami na sebe a do toho mají své vlastní profesní aktivity. Ale k tomu mají své vlastní sýry, maso, vejce a dokonce si třeba vyrábí i vlastní biokosmetiku, která je ohleduplná k životnímu prostředí. Tento životní styl je stále více populární.

Číst dále
Posted on

Pokud nás zraní blízký člověk, octneme se mezi dvěma protikladnými pocity, láskou a nenávistí. Cítíme lítost, zklamání, vztek, nenávist. Zůstává však náklonnost, touha lásku přijímat i dávat. Dotyčný nás přitahuje i odpuzuje zároveň.
Smiřte se s vnitřním emocionálním rozporem
Přijměte svoje protikladné emoce takové, jaké jsou. Nedramatizujte je zbytečně. Konflikt mezi láskou a nenávistí je v tomto případě přirozený a normální.
Čím je citová vazba užší, tím silnější a nepříjemnější jsou negativní emoce. Navíc máme obavu, aby nevyšly najevo.
muž a žena
Jak svou bolest vyslovit před druhým                                                                                                  Nemluvte unáhleně pod vlivem emocionálního zmatku. V takovém stavu máme tendenci obviňovat, vyčítat, vylévat si zlost. Jsme schopni vychrlit mnoho nepříjemného, zraňujícího, ne vždy pravdivého, co nelze vzít zpět. Taková náhodně vypuštěná slova mohou zasadit druhému těžkou ránu a zhoršit už tak obtížnou situaci.
Potřebujeme získat vnitřní svobodu vůči svým rozbouřeným citům.                                                            To vyžaduje zranění nejdřív přijmout a zpracovat.
Svěřte se třetí osobě
Může to být kamarád, kamarádka, příbuzný nebo psychoterapeut. Měl by být objektivní a nestranný.
Proveďte klidnou analýzu vzniklé situace a celého vztahu. Položte si následující otázky:
·         Kdy přesně došlo k vyhrocení konfliktu?
·         Jedná se o první konflikt, nebo se podobná situace už opakovala?
·         Co je předmětem konfliktu?
·         Nakolik si druhá strana uvědomuje svoje chování?
·         Jde o vztah založený na partnerství nebo přátelství?
·         Jaký je můj případný podíl na vzniku konfliktu?
   Podívejte se na problém očima druhého
·         Jak asi vnímá moje slova a projevy?
·         Necítí ublížení z mé strany?
·         Nenarůstají v něm pocity odporu a hněvu stejně jako ve mně?
·         Neberu mu svou uražeností, mlčením a přerušením kontaktu možnost vyjádřit, co cítí?
Emoce vyjadřujeme nejen slovy, ale celým tělem
Naše vnitřní rozpoložení se projeví v očích, výrazu tváře, gestech, tělesném postoji. Většinou tak jednáme nevědomě. Pokud vůči někomu cítíme vnitřní hněv a hluboké výčitky, pozná to z našich mimoslovních projevů. Zamyslete se, jak druhý vnímá neverbální signály, které k němu vysíláme.
žena ve smutku
Vzájemné vyjádření emocí
Pokud k tomu dojde, nemluvte jen o sobě a svých pocitech. Dejte prostor také druhé straně. Správně vedený rozhovor může snížit napětí a přinést oboustrannou úlevu. Síla negativních emocí totiž pramení nejen z velikosti zranění v daném vztahu, ale také z emocí, které se nahromadily z jiných vztahů během dětství a dospívání.
Verbalizace pocitů před tím, kdo nám ublížil, může být obtížná pro toho, kdo se nenaučil vyjadřovat vlastní emoce. Je třeba moudré a aktivní práce na sobě. Díky tomu se postupně změní postoj i vztah k druhému.

Číst dále

Vstáváte až po tom, co vám nejméně dvakrát zazvonil budík a pak se nese celé ráno ve spěchu? Zkuste si naopak o několik minut přivstat a zařadit co nejvíc věcí, které vám pomohou nastartovat den.
tekoucí sprcha
·         Studená sprcha
Tohle je asi trochu drastická metoda pro většinu lidí, ale věřte, že funguje na jedničku. Základem je, ráno se moc nerozmýšlet a jít rovnou do sprchy. Začněte pěkně zvolna teplou nebo vlažnou vodou a pak postupně teplotu snižujte. S přibývajícími dny tohoto rituálu naopak dobu, po kterou budete stát ve sprše prodlužujte. Ve sprše se snažte trochu hýbat. Hlavu si nenamáčejte. Pak se osušte a opět se trošku rozhýbejte, aby mělo tělo šanci se zahřát samo. Uvidíte, že po ledové sprše vámi naopak „proteče vlna“ tepla. Kromě toho, že vás otužování nastartuje pro nový den lépe než hrnek kávy, má i pozitivní vliv na vaše zdraví.
·         Ranní rozcvička
Nemusíte hned dělat kliky a sklapovačky. Zkuste se rozhýbat poskoky a pak zařadit lehké protažení. Na internetu najdete mnoho videí. Co třeba začít ráno s jógovou sestavou Pozdrav slunci? Celé protažení nemusí být delší než pár minut.
·         Snídaně je základ dne
Nemáte na snídani ráno čas? Udělejte si malou přípravu už večer. Do hrnku si nasypte kávu, do konve připravte vodu, nakrájejte si ovoce. Nezáleží na tom, jestli preferujete slané nebo sladké snídaně, připravte si už den předem, co budete ráno jíst. Pokud víte, že nebudete mít na snídani vůbec čas, udělejte si s sebou smoothie nebo si namažte pečivo oblíbenou pomazánkou. Začít den je také dobré se sklenicí vody s citronem nebo s minerální vodou na lačno. Po celé noci dodáte tělu tekutiny a citron vám v zimních měsících mimo jiné doplní vitamín C, který je velmi prospěšný.
snídaně s borůvkami
·         Nádech, výdech
Zazvonil vám budík a hned sáhnete po telefonu, přečtete e-maily a podíváte se na sociální sítě? Užijte si chvíli, kdy ještě ležíte a zhluboka se nadechněte až do břicha a zase vydechněte. Snažte se myslet jen na svůj dech. To celé zopakujte alespoň desetkrát.

Číst dále

Pokud jste vášnivým milovníkem hnědého moku, zvaného káva, pak možná víte, že názory na její konzumaci se velice liší. Zatímco jeden výživový poradce vám ji doporučí, další vám ji bez skrupulí zatrhne. Samozřejmě konzumace je jedině na vás. Jaké jsou vlastně pozitivní i negativní přínosy kávy? Kolik si jí dopřát denně a vadí mléko v kávě?
káva s mlékem
1.      Pozitiva konzumace kávy
Káva má několik pozitivních vlastností, které oceňují i odborníci a pro které je káva dokonce i doporučována. Pozitiv je hodně ale počítejte s tím, že platí pro 2 – 3 šálky kávy denně, pokud vypijete káv třeba 6, pak převyšují spíše negativa. Největší pozitivní roli pro většinu konzumentů je přítomnost kofeinu, který funguje jako stimulant. Ten reaguje s jinými látkami a v těle může kolovat 3 – 7 hodin po vypití šálku kávy. Káva díky kofeinu působí povzbudivě, probudí vás a pořádně nakopne. Káva také pomáhá proti stresu, je skvělá pro vaše játra, pomáhá při hubnutí, zvyšuje krevní tlak (výborné pro osoby s nízkým krevním tlakem), urychluje trávení a vyměšování, dle nových studií káva také dokáže zmírnit výskyt Alzheimerovy choroby či projevy Parkinsonovy choroby.
šálek na knize
2.      Negativa konzumace kávy
Jako u všech jiných věcí, i káva má své negativní stránky. Jako nejvíce negativní je většinou vnímána závislost, která může vzniknout při dlouhodobé konzumaci kávy.  Fyzická či psychická závislost sice nebyla prokázána, ale vynechání kávy může způsobit u konzumentů nervozitu. Káva také ovlivňuje krevní tlak, ale pokud jí nebudete pít více jak 4 šálky denně, pak se její konzumace také nemusíte bát. Káva také způsobuje ztrátu vápníku, ta je ale zanedbatelná, stačí tedy běžně doplnit vápník za pomoci mléčných produktů, ořechů, ryb či zeleniny. Káva mírně odvodňuje, dle odborníků ale není nutné skrz vypití kávy nijak zvyšovat příjem tekutin.
3.      Káva v mléku – rakovina?
Je prokázáno, že mléko v kávě našemu zdraví naprosto neškodí. Jediný kdo se musí mít na pozoru, jsou lidé s alergií na bílkovinu kravského mléka či s intolerancí laktózy.

Číst dále