Rubrika: Zdraví
Posted on

Naše tělo se po zimě potřebuje očistit. Jaro je vnímáno jako období nového začátku a příchodu lepšího a teplejšího období. V zimě nás trápí nejrůznější virózy, na stravu si také moc nedáváme pozor a tak je tělo po zimě opravdu zaplaveno jen tím špatným a potřebuje se očistit. A na to je nejlepší právě nějaká vhodná detoxikační kůra. Po ní se budete cítit nejen lépe, uleví se vám a hlavně se nabijete úplně novou a čerstvou energií. A nemusíte se trápit dlouho, stačí i krátký třeba i jednodenní detox, při kterém tělo ze sebe vyplaví všechny toxiny a bude jako nové. Vyzkoušejte některý s těch nejlepších detox, které působí skoro až zázračně. Přesvědčte se sami.

holka se salátem

·         Týden bez smaženého a alkoholu: pokud nemáte rádi tvrdé metody, při kterých nemůžete jíst pevnou stravu a víte, že se vám to stejně nepodaří dodržet, naordinujte si alespoň jeden týden, bez nezdravých, smažených jídel a alkoholu. V tomto týdnu se vyvarujte všemu umělému, uzeninám, smažených jídel a hlavně alkoholu. Naopak jezte hodně čerstvé zeleniny a ovoce, doplňte je o oříšky a semínka. Určitě se budete cítit lépe.
čerstvý pomerančový džus

·         Míchejte si vitamínové koktejly: i když tekuté stravě zrovna nefandíte, zkuste alespoň po nějakou dobu, každé ráno vypít smoothie z čerstvého ovoce. Okamžitě vás to nakopne zdravou energií a celý den se budete cítit svěže.

·         Pijte ostropestřec: pro naše tělo jsou játra hodně důležité a právě tenhle orgán bývá také hodně zatěžován a to vůbec nemusíte pít alkohol. Aby játra správně fungovala, měli byste jim dopřát také očistu. Nejlépe na to funguje ostropestřec. Tuhle bylinku koupíte sušenou a uvaříte si z ní čaj. Ten popíjejte pravidelně a nejlépe po celý rok, nejen na jaře.
pampelišková louka

·         Uvařte si pampelišky: pampelišek je na jaře všude plno, tak si jich pár nasbírejte a uvařte si z nich čaj.

·         Zase ten pitný režim: že je pitný režim důležitý, víme všichni. Snad na každý problém se doporučuje hlavně hodně pít. Což u detoxu platí dvojnásob. Čistou vodou se tak prolévejte, jako květiny na jaře.

·         Jeden den nejezte: pokud to vydržíte, naordinujte si jednodenní půst. Pijte po celý den jen bylinkové neslazené čaje a čerstvé ovocné šťávy, to vše doplňte několika sklenicemi neperlivé čisté vody. Dá se to vydržet a není to zase až tak strašné. Takže pokud to půjde, můžete to po nějaké době zase zopakovat a vaše tělo vám bude vděčné.

Číst dále
Posted on

Bolest hlavy je zdravotním problémem, který postihuje děti, ženy i muže. Dokáže potrápit a zcela ochromit. Ze strany odborníků přichází varování, že by se bolest hlavy neměla nikdy podceňovat. Je jakýmsi varovným signálem, že v rámci našeho životního stylu nebo konkrétně v našem těle, není vše zcela v absolutním pořádku. S bolestí hlavy se potýkal už v dávných dobách Julius Caesar, rovněž Napoleon či Vicent van Gogh.
 bolesti hlavy
Rozlišení druhu bolesti hlavy
 
Základní dělení bolesti hlavy je na primární a sekundární. V případě primární bolesti se jedná o samostatnou nemoc, tj. bolest nemá souvislost s žádným jiným onemocněním v těle. Oproti tomu sekundární bolest je zřejmým projevem v rámci onemocnění jiné části v našem lidském organismu. Většinou bývá takto spojena s infekcemi a záněty v těle. Je varovným signálem, že problém je závažnější. Do primární oblasti náleží migréna, tenzní bolesti hlavy a atak cluster headache.
 teploměr a léky na bolest hlavy
Adekvátní prevence a léčba v lepší alternativě
 
Samozřejmě nejsnadnější, nejrychlejší a pro mnohé nejspolehlivější je spolknutí prášku na bolest hlavy. Jenže tímto zdravotní problém není vyřešen a jen si škodíte. Užívání léků má negativní účinek na zdraví. Je jen dočasnou záležitostí. I zde platí, že nejdůležitější je správná prevence.
 
Důležitá je vyvážená životospráva. Stejně i tak pravidelnost v rámci stravování. Dostatek minerálů, importantních látek, živin a vitamínů. Tělo potřebuje dostatek hořčíku, který je velmi dobrou prevencí proti bolesti hlavy. Stejně je třeba konzumovat dostatek ovoce a zeleniny v čerstvém stavu. Jestliže trpíte na migrénu či častou bolest hlavy, je zapotřebí omezit pití kávy, konzumaci plísňových sýrů, smažených jídel, nadměrnou konzumaci sladkostí apod.
 
Dostatečný spánek a to minimálně sedm hodin denně je velmi efektivní prevencí. V případě kratšího intervalu nebo naopak delšího jak osm hodin může mít negativní vliv a způsobit bolest hlavy. Nezapomínat na dostatečný pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Pokud možno se snažit tlumit stres. Jestliže se ocitnete ve stresové situaci, nejlepší je okamžité řešení.
 bolest hlavy a žena
Jestliže vás nečekaně trápí bolest hlavy, je efektivní první pomocí studený obklad na čelo a masáž krční páteře. Krční páteř trpí velmi při sedavém typu zaměstnání a způsobuje často bolest hlavy. Efektivní je masážní sprcha. Pokud si dopřejete alespoň po dobu deseti minut sprchu horkou vodou, záhy se dostaví výsledek ve znatelné úlevě. Tato metoda působí i v rámci nastupující migrény.

Číst dále

Současný svět je plný protikladů, přesycený informacemi, z nichž řada je zkreslených či nepravdivých, a to se týká i nejrůznějších diet. Ty by měly být především postavené na shodném základu, a tím je dostatek a vyvážený poměr všech živin. Ať už ubíráte tuky nebo sacharidy, musíte tělu dodat především enzymy, minerály, stopové prvky a vitamíny.

kokosový ořech a smoothie

Jedním z nejhorších produktů pekárenského průmyslu je vymletá bílá mouka, která se podepisuje pod většinu zdravotních problémů. Obsahuje velmi málo zmiňovaných živin a velkou pohromou je především bílá mouka s obsahem lepku (pšeničná, žitná, ječná). Zkuste udělat něco pro své zdraví a nahradit tyto „bílé jedy“ něčím přínosným.

Kokosová bezlepková mouka

V kokosové mouce naleznete živin dostatek, protože nevzniká procesem mletí obilných zrn, ale zpracováním dužiny kokosového ořechu. Není zbavena žádných cenných složek, neobsahuje lepek (gluten), má nízký glykemický index a velmi snadno ji naše tělo dokáže zpracovat – strávit. Mohou jí konzumovat i senioři a malé děti v mnoha různých podobách. Asi nejvíce se uplatní pro pečení dortů, koláčů a zákusků. Její chuť vynikne zejména v kombinaci s ovocem, např. v jablečném nebo meruňkovém, či v rybízovém koláči, a to i bez přídavku cukru, zvláště toho bílého rafinovaného, který s vymletou pšeničnou moukou přispívá k největším zdravotním problémům současného západního „civilizovaného“ světa.
A kdo velmi rád experimentuje s tvorbou nových pokrmů, může se inspirovat mnoha recepty na Internetu, které se obejdou i bez klasické pšeničné mouky. Jde to zkrátka i bez lepku, což ocení zejména lidé, co se z nejrůznějších důvodů musí tomuto alergenu vyhýbat.

rozlousknutý kokosový ořech

V mouce z mletého kokosu objevíte cenné vitamíny B, vitamín E, zdraví přínosné nasycené mastné kyseliny, velmi potřebnou vlákninu a minerální prvky – vápník, hořčík, zinek, fosfor, draslík, železo, selen, měď a některé další.

Číst dále

Tento rok opět zahynulo při koupání mnoho turistů. Je to smutná statistika každého léta. Bohužel oběťmi jsou jak dospělí, tak i děti. Letošní tropické dny lákají každého k osvěžení vodou, jinak to ani na dovolené nejde, je potřeba naše tělo zchladit. Ale zároveň s tím přichází nebezpečí. V tuzemsku je spousta možností, ať už u rybníků, jezer, zkrátka každá vodní plocha přináší tuto hrozbu. A určitě si každý říká, že je opatrný, statistika je bohužel statistika, a ta mluví jasně. V ČR každoročně utone okolo 200 lidí. Je to druhá nejčastější příčina úmrtí dětí. A pozor – více než polovina utonutí se stane v blízkosti břehu.
záchranný kruh.jpg
Některá koupaliště nabízí službu vodních záchranářů a plavčíků, ale nesmíme na toto spoléhat. Jsou to sice školení profesionálové, ale nemusí se k tonoucímu dostat včas a v těchto případech jde skutečně doslova „o vteřiny“. Pro malé děti jsou zkrátka bezpečnější při koupání domácí bazény . Samozřejmě také nepřetržitý dozor dospělých.
pobřežní hlídka.jpg
V zahraničí bychom se měli mít na pozoru před koupáním v nepříznivém počasí, vlny a mořské proudy jsou nevyzpytatelné. Pokud cítíme při plavání silný proud, nesmíme zpanikařit a hlavně plavat zpět na břeh proti proudu. Tím ztrácíme spoustu cenných sil, je lepší se nechat unášet, odpočívat na vlnách třeba splýváním a pomalu plavat podél břehu.
pomoc na ruce.jpg
Pro každého plavce by mělo platit, že je vždy bezpečnější plavat ve dvojici nebo ve skupině, pokud se chceme vydat dále od břehu, vždy zvážit svůj zdravotní stav. Neskákat do neznámé vody rozehřátí horkem a neplavat pod vlivem alkoholu. Ten negativně ovlivňuje orientaci i krevní oběh.
A není pravda, že tonoucí volá o pomoc a mává rukama, jak si každý myslí a zná třeba z televize. V některých případech to může vypadat, jako když šlape vodu a snaží se vyzvednout ústa k nadechnutí. U hrajících dětí musíme zase dávat pozor a zjistit příčinu, pokud najednou, při své zábavě, ztichnou. Zkrátka opatrnost je zde opravdu na místě.

Číst dále

Přijde bez varování a přijde vždy v tu nejhorší dobu – nemoc. Ať už vás složila k zemi chřipka nebo nachlazení, jedná se vždy o nepříjemnou situaci, kdy (ať už chcete nebo ne) ji musíte přetrpět. Většina lidí se snaží tento proces uspěchat tak, že okamžitě navštíví lékaře, který vám (snad už jen ze zvyku) předepíše silné léky, jakými jsou antibiotika. Je to však za všech okolností nutné?
rozsypané léky.jpg

Čím to, že mají tak silný účinek?

Antibiotika patří mezi léčiva, která jsou nepopíratelně účinná a silná, už jen z hlediska toho, že vám je po pár dnech výrazně lépe. Ovšem i za tímto kouzlem je nějaký zádrhel, který vašemu organismu příliš na kráse nepřidá. Jejich vedlejší účinky by se měly také zdůrazňovat, a to mnohem více než jejich přednosti. Smutným faktem je to, že v organismu také vyprodukují obranu proti nim samotným, a to tak, že vám jejich časté používání už nebude prakticky vůbec zabírat. Takže je to takový lék – „nelék“.
lahvička na lécích.jpg

Homeopatická léčba

Co víte o homeopatické léčbě? Ne, skutečně to není jen o doplnění léčby k už výše zmíněným antibiotikům. Jedná se o alternativu chemicky složených léčiv, kterou má nahradit přírodní medicína. Možná nebude vaše léčba s homeopatiky tak rychlá, ale rozhodně bude šetrnější a více nápomocná. Jsou dokonce vhodné i pro malé děti a seženete je nejen lékárně, ale i u léčitelů, kteří se nimi zabývají.

Domácí sirupy vám uleví

Pomoct vám vyléčit se, můžou i přírodní bylinky, které se dají použít na výrobu sirupů. Můžete si tedy namíchat vlastní sirup nejen proti kašli, rýmě, ale i na posílení imunity. Mezi bylinky,které jsou významné při léčbě jakékoliv nemoci patří:
· tymián
· jitrocel
· bazalka
· mateří douška
· máta
lékař v plášti.jpg

Na internetu nalezete spoustu rad a typů na to, jak si vyrobit sirup dle toho, jaká nemoc vás postihla. Určitě máte i nějaké informace od vašich babiček, které jsou na léčbu jakékoliv nemoci – naprostými profíky a vědí absolutně všechno. Nechte si tedy poradit a zaměřte se nejdříve na tu přírodní cestu, než sáhnete po té chemické.

Číst dále