Bolest hlavy aneb účinná prevence a léčba

Posted on

Bolest hlavy je zdravotním problémem, který postihuje děti, ženy i muže. Dokáže potrápit a zcela ochromit. Ze strany odborníků přichází varování, že by se bolest hlavy neměla nikdy podceňovat. Je jakýmsi varovným signálem, že v rámci našeho životního stylu nebo konkrétně v našem těle, není vše zcela v absolutním pořádku. S bolestí hlavy se potýkal už v dávných dobách Julius Caesar, rovněž Napoleon či Vicent van Gogh.
 bolesti hlavy
Rozlišení druhu bolesti hlavy
 
Základní dělení bolesti hlavy je na primární a sekundární. V případě primární bolesti se jedná o samostatnou nemoc, tj. bolest nemá souvislost s žádným jiným onemocněním v těle. Oproti tomu sekundární bolest je zřejmým projevem v rámci onemocnění jiné části v našem lidském organismu. Většinou bývá takto spojena s infekcemi a záněty v těle. Je varovným signálem, že problém je závažnější. Do primární oblasti náleží migréna, tenzní bolesti hlavy a atak cluster headache.
 teploměr a léky na bolest hlavy
Adekvátní prevence a léčba v lepší alternativě
 
Samozřejmě nejsnadnější, nejrychlejší a pro mnohé nejspolehlivější je spolknutí prášku na bolest hlavy. Jenže tímto zdravotní problém není vyřešen a jen si škodíte. Užívání léků má negativní účinek na zdraví. Je jen dočasnou záležitostí. I zde platí, že nejdůležitější je správná prevence.
 
Důležitá je vyvážená životospráva. Stejně i tak pravidelnost v rámci stravování. Dostatek minerálů, importantních látek, živin a vitamínů. Tělo potřebuje dostatek hořčíku, který je velmi dobrou prevencí proti bolesti hlavy. Stejně je třeba konzumovat dostatek ovoce a zeleniny v čerstvém stavu. Jestliže trpíte na migrénu či častou bolest hlavy, je zapotřebí omezit pití kávy, konzumaci plísňových sýrů, smažených jídel, nadměrnou konzumaci sladkostí apod.
 
Dostatečný spánek a to minimálně sedm hodin denně je velmi efektivní prevencí. V případě kratšího intervalu nebo naopak delšího jak osm hodin může mít negativní vliv a způsobit bolest hlavy. Nezapomínat na dostatečný pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Pokud možno se snažit tlumit stres. Jestliže se ocitnete ve stresové situaci, nejlepší je okamžité řešení.
 bolest hlavy a žena
Jestliže vás nečekaně trápí bolest hlavy, je efektivní první pomocí studený obklad na čelo a masáž krční páteře. Krční páteř trpí velmi při sedavém typu zaměstnání a způsobuje často bolest hlavy. Efektivní je masážní sprcha. Pokud si dopřejete alespoň po dobu deseti minut sprchu horkou vodou, záhy se dostaví výsledek ve znatelné úlevě. Tato metoda působí i v rámci nastupující migrény.