Utíkat od sluníčka, jen proto, že jsme slyšeli všechno možné o onemocnění a dalších pohromách je naprostý nesmysl. Dermatologové stále intenzivněji poučují veřejnost o prevenci před rakovinou kůže. Navíc v drogeriích a specializovaných prodejnách můžeme zakoupit mnoho různého zboží, které nám pomůže zvládnout slunné dny. Ačkoliv se to někomu nemusí líbit, tak slunce k životu potřebujeme. Přináší nám pocit psychické pohody a sluneční záření má zase význam v syntéze vitamínu D. Pokud si chceme zajistit dostatečné množství vitamínu D, tak nám stačí pouhých 15 minut na sluníčku. Lepší je, ale vynechat polední hodiny a navíc nepodceňovat vhodné přípravky na ochranu kůže.
Stačí být na prudkém slunci pouhých 10 minut a naše pokožka bude reagovat zarudnutím kůže. Důležité je si vybírat zboží s vhodným SPF – což znamená ochranný sluneční faktor. Jen pro zajímavost je pro dospělého člověka dobré nanést na svoje tělo zhruba 2x 2cl. Ve skutečnosti ho nanášíme na tělo mnohem méně.
– U moře – určitě první dny je nutný krém s SPF 50+, později můžeme použít i s menší hodnotou.
– Ve městě – ani zde bychom to neměli podceňovat. Toulky historickým centrem, po památkách, ale i menší občerstvení na terase může způsobit, že se rychle spálíme. I když se může zdát, že se pohybujeme ve stínu. Použít SPF 25 bude dostačující.
– Na horách – turistika je super a musíme si uvědomit, že zde budeme stoupat do výšin a s každými 300 metry se zvyšuje intenzita záření o 4 %. I zde se vyplatí SPF 50+. Samozřejmě je lepší použít voděodolný přípravek, protože je zároveň odolný proti potu.
– Pro běžný pracovní den – nesmíme podcenit ani tyto podmínky. Celý den jsme zavření v kanceláři nebo jezdíme v autě, ovšem to nám ochranu před sluncem nezaručí. Sklo sice blokuje většinu UVB paprsků, ale UVA paprsky se zastavit nedají a proniknou i přes sklo. Ochrana krémem je také na místě.
Po opalování je nutné pokožku zklidnit, hydratovat a regenerovat.