Netradiční zábava pro fotografy i cestovatele

Posted on

Urban exploration neboli Urbex je zkoumání měst. Nejčastěji jde o průzkum opuštěných obytných budov nebo průmyslových oblastí. Míst, které lze zkoumat je samozřejmě celá řada. Lidé, kteří se o urbex zajímají dobře ví, kde taková místa hledat. Běžným lidem jsou ale lokace většinou tajné.

opuštěná budova

Zájem o tuto zajímavou zábavu neustále roste a o opuštěné budovy se zajímají nejen fotografové, ale také cestovatelé a dobrodruzi. Zažít adrenalin chce čas od času snad každý z nás. Prohledávání měst, budov i stavenišť má ovšem svá nepsaná pravidla a můžete se díky tomu dostat i do problémů.

 

Ilegální ničení staveb

Jsou dva typy lidí, kteří se pouštějí do urbexu. Jedni chtějí skutečně jen zkoumat, dýchat místní atmosféru a pořídit pár krásných fotek. Druzí vše natáčejí, chovají se neuctivě a místo bezostyšně ničí. Urban exploration je jako takový nelegální. Když vás při něm chytí policie či majitel obydlí, tak budete ve velkém maléru. Stejně tak si snadno můžete ve starých budovách ublížit. Spousta z nich je zchátralých a nikdy nevíte, kde narazíte na ztrouchnivělé prkno či schod.

 

Ti, kteří tuto zábavu skutečně milují, mají několik nepsaných pravidel:

  • Neodnášej nic než fotky, nenechávej nic než stopy.
  • Nikdy nikam nechoďte sami. Všude choďte alespoň ve dvou, kdyby se něco stalo.
  • Vždy si sežeňte povolení od majitele objektu.

 

Všechna tři pravidla jsou velice důležitá. Většina lidí zajisté rádo přeskočí plot a užijí si skutečný adrenalin. To ale není nejlepší řešení. Není tak těžké najít majitele pozemku nebo se spojit s místními úřady a domluvit se s nimi, že byste tam rádi jedno odpoledne šli a pořídili si pár fotografií.

zničený klášter

Co všechno můžete zkoumat?

Opuštěné budovy jsou klasikou, ale ne jediným možným cílem zájmu. Navštěvovat můžete také staveniště, ruiny, tunely a kanalizace, komíny i doly. Nicméně v západní Evropě jsou populární zejména opuštěné budovy. Proč?

 

Když vejdete do domu, ve kterém desítky let nikdo nežije, dýchne na vás zvláštní atmosféra. Ať je to škola, nemocnice, divadlo nebo úplně běžný dům. Všechna opuštěná místa mají své kouzlo a pokud ho nebudete ničit, tak si svůj pobyt zaručeně užijete.