Lyžování bez helmy? Zbytečně riskujete!

Posted on

Helma má však své opodstatnění a naštěstí stále více lyžařů přichází na to, že úrazy hlavy na sjezdovce mohou být fatální. Můžete být totiž vynikající lyžař, který si svah brázdí krátkými obloučky při okraji sjezdovky, ale stačí jeden zbloudilý začátečník, který Vám nečekaně zkříží cestu, a srážka s ním nemusí dopadnout dobře. Zvlášť tehdy, připlete-li se do cesty nějaký strom.  Statistiky dokládají, že lyžařská helma snižuje riziko úrazu hlavy u lehčích úrazů zhruba o 50 procent a u těžkého úrazu dokonce o 85 procent.
lyžařské brýle
 
Od věci nejsou ani lyžařské brýle, které chrání oči před slunečními paprsky, před působením mlhy, sněhových a dešťových srážek a před odletujícím zmrzlým sněhem. Ideální je zkombinovat helmu i brýle jako jeden funkční celek.

Helmy s brýlemi si musí rozumět

Pokud se budete rozmýšlet jakou helmu pořídit, vybírejte spolu s ní zároveň i brýle. Obojí si totiž nemusí mezi sebou rozumět a je nutné vyzkoušet helmu a brýle současně. Dokonce ani u shodných výrobců nemusí brýle k helmě pasovat. Nesmí vás nikde tlačit, zvlášť na nose, a mezi horní obrubou brýlí a helmou nesmí být mezera. Ideálním řešením je helma s integrovaným obličejovým štítem.
lyžařská přilba

Helmy pro rekreační lyžování i pro výkonnostní sportovce

Při výběru přilby se řiďte zásadou, že musí padnout naprosto perfektně. Příliš volná přilba vás dostatečně neochrání a naopak v těsné přilbě budete postrádat komfort. Vhodnou velikost poznáte tak, že i nezapnutá přilba na hlavě sedí pevně, a to i v předklonu.
lyžař s výbavou
 
Každá helma musí být certifikována podle normy ČSN EN 1077 (832164), případně podle dalších nově vydaných norem. Při výběru helmy sledujte několik základních parametrů, které by Vás měly zajímat:
 
Celoskeletová přilba s tvrdým uchem je vhodná spíš pro sportovní lyžaře, dá se k ní připnout i chránič brady. Přilba s měkkým uchem je lehčí a komfortnější a je určena hlavně méně zdatným lyžařům.
Helma by měla mít odvětrávací otvory kvůli cirkulaci vzduchu, aby se hlava příliš nepotila. Otvory jsou buď otevřené, nebo se dají v případě nepříznivých povětrnostních podmínek regulovat, nebo úplně uzavřít. Uzavíratelné otvory uvítají hlavně milovníci freeride a vyznavači rychlé svižné jízdy.