Dýško ano nebo ne?

Pro
Zastánci dýška nejčastěji argumentují nízkými platy v tomto byznysu. Ano, situace u nás není tak vyhrocená jako třeba v USA, kde jsou číšníci a servírky na penězích navíc existenčně závislí. Ale i tak mzda za dlouhé hodiny na nohou, často v hlučném a horkém prostředí, není žádná hitparáda. Průměrně si číšník za měsíc vydělá asi šestnáct tisíc hrubého, tedy přibližně dvanáct tisíc čistého.
číšník v kavárně
Uvážíme-li, jak moc se obsluha na tyto peníze nadře, dvacetikoruna navíc se jeví jako milé gesto. Navíc, obsluha u stolu si obvykle nenechává celou částku, ale dělí se ještě s kuchyní. Podle zastánců je dýško prostě lidská slušnost, a znamení, že jste byli spokojeni nejen s jídlem, ale i s jeho servírováním. Je to výraz uznání za to, že „váš“ číšník byl pozorný, milý, a že udělal víc než jenom zapsal objednávku a přinesl jídlo. Pokud dýško nedáme, je to výraz toho, že jsme byli hrubě nespokojeni, a obsluha bude přemýšlet, kde se stala chyba.

Proti
Mně taky nikdo peníze navíc nedá. Odpůrci tohoto zvyku argumentují, že podle logiky „udělal víc, než musel“ by se dýško mělo dávat například i kadeřnicím, doktorům nebo řidičům autobusů. „Mají plat jako každý druhý, a pokud je jim to málo, mohou jít jinam“. Navíc, mnoho zákazníků si také stěžuje, že velká část personálu v českých restauracích skutečně udělá jen to nutné minimum, tedy zapíše na lísteček objednávku, položí před vás talíř a pak ho zase odnese. Načež při placení kouká, kdy z hosta něco vypadne. „Tip“, dodávají odpůrci, „si obsluha musí zasloužit.
číšník s pivem
Pokud nechám peníze navíc, je to výraz, že jsem byl mimořádně spokojen. Pokud nedám, ale nestěžuji si, znamená to, že jsem dostal, pro co jsem přišel, ale nic navíc.“ Existují ale i lidé, kteří peníze navíc nedávají proto, že nevěří, že se skutečně dostanou k obsluze. Je bohužel pravda, že v některých restauracích majitelé tipy vybírají, a obsluha z nich nevidí skoro nic. Tip je také závislý na tom, kde se zrovna nacházíte. Například v Japonsku by to pokládali za urážku, protože dáváte najevo, že si myslíte, že provozovatel neplatí dost.