Už jste byli v Mosambiku?

Máme náramné množství možností, kam se v dnešním světě vydat. V kolika jenom případech stačí jenom a pouze sbalit pár věcí do ranečku, sebrat se a vyrazit! A jak zřídka jenom naopak nestačí sbalit pas a peněženku a vydat se na cestu!
Svět je nám zkrátka v podstatě otevřen. A je v něm jenom vcelku málo zemí, kam bychom se vzhledem k jejich vnitřní situaci vypravovat neměli, nebo kde by nás naopak nevítali s otevřenou náručí. A je ještě méně území, kam bychom se sice teoreticky dostat mohli, ale byly by pro změnu potíže s našimi úřady po návratu.
rybář v mosambiku
Mosambik patří někam doprostřed. Není to v žádném případě našincům nepřátelská země, ani politici našich dvou zemí si to mezi sebou nerozházeli, ovšem na druhou stranu tam současně potřebujete i relativně drahé a poněkud komplikovaně získatelné vízum a další „drobnosti“. Nabízí se tu spousta exotických krás, ovšem i odvrácená strana, jak už tomu tak bývá. Inu, Afrika.
V takovém Mosambiku můžete nalézt vše, co si představujete pod pojmem ideální dovolená. Namátkou zmiňme třeba hlavní město, nacházející se přímo na pobřeží oceánu, s četnými charakteristickými trhy, rybími restauracemi, kavárničkami a kluby, se širokými ulicemi i relativní historií částečně ovlivněnou i portugalskou a orientální kulturou.
obyvatelky mosambiku
Naleznete tu i pláže s ideálními možnostmi pro koupání se a potápění, i ostrov zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO s historickými památkami ze šestnáctého století, i palmové háje, korálové útesy, národní parky s divokou africkou zvířenou,…
Ještě dlouho by se dalo vyprávět o tom, co vše v této zemi můžete uvidět a zažít. A proč byste to nemohli okusit třeba i vy, že? Proč byste se nemohli i vy stát takovými pozdějšími napodobiteli mořeplavce Vasco da Gamy, jenž tato místa objevil již v roce 1498, pouze s tím rozdílem, že vy byste to měli s daleko větším komfortem?
Zejména když je jisté, že v této zemi, třetí největší na světě, už dávno skončila patnáct let trvající občanská válka a je tam už klid.
A mimo jiné si tam můžete uvědomit, jak skvěle se vlastně máte, jak úžasný život žijete. Protože co se indexu lidského rozvoje týká, ten patří v Mosambiku k nejnižším na světě, stejně jako dětská úmrtnost a délka života. A srovnání si jejich a naší reality našince nemůže nepotěšit.