(S)var svar nešvar

Co je svařované trubka

Jde o ocelovou trubku, která se používá ve stavebnictví. Svařované trubky se vyrábí těmito technologickými procesy svařování za studena, svařování za tepla.

Svařované trubky se dál dělí podle způsobu výroby:

  • podélně svařované hladké trubky,
  • podélně svařované kalibrované trubky,
  • ocelové trubky tažené za studena přesně.

Svařovaná ocelová trubka

Z jakého materiálu se vyrábí ocelové trubky?

Překvapivě se ocelové trubky vyrábí z neušlechtilé oceli přesně dané jakosti (11 343 nebo 11 373).

Podélně svařované hladké ocelové trubky se vyrábí válcováním ocelových pásů za tepla tím způsobem, že se ocelové pásy zatočí do tvaru trubky a svaří. Tento typ svařovaných trubek se vyrábí buď žíhané, nežíhané nebo pozinkované.

Kalibrované trubky podélně svařované se taktéž vyrábí z ocelových pásů. Používají se mořené, studené nebo pozinkované pásy. Tento typ trubek se používá v nábytkářském odvětví, v odvětví výroby radiátorů nebo v automobilovém průmyslu.

Tažení ocelových trubek za studena je důležité, protože se ocelová trubka protáhne průvlakem, tím se konce trubky vlivem lisu zmáčknou oba konce. Používají se nejvíce ve strojírenství, energetickém odvětví nebo v automobilovém průmyslu.

Je jeden způsob svařování trubek?

Možností svařování ocelových trubek je více způsobů, například:

  • podélně elektricky svařované (možnosti svařování – obloukové svařování, svařování indukčním proudem, svařování laserem, svařování plasmou a svařování elektronovými paprsky),
  • spirálově svařovaná spirála (jedná se o obdobný způsob, jako elektricky svařované, pouze dochází k válcování ocelové pásky do tvaru spirály; spirálově svařená trubka je snadno poznatelná svým žíháním).

Svařovaná ocelová trubka

Co vše ovlivňuje správné vlastnosti ocelových trubek?

Ocelové trubky ovlivňuje nejen metoda výroby, ale i vnitřní průměr, tloušťka stěny, vnější povlak (např. ochrana před korozí) a možnost perforace.

Shrnutím můžeme říci, že jsou ocelové trubky potřebné pro mnoho odvětví a každý způsob výroby svařováním má své opodstatnění. Své o tom ví odborníci z MTZ-servisu.cz