Pandemie ve vztazích: Jaký vliv má na náš vztah s partnerem?

Doba covidová

Bohužel se koronavirus zapíše černě do historie. Jeho dopady budou nejen ekonomické, také společenské a zdravotní. Mnoho lidí se bálo navštěvovat lékaře, aby se virem nenakazili. Bohužel nechodili ani na běžné preventivní prohlídky, proto se během několika měsíců i let mnohonásobně zvýší počet pacientů například se zhoubnými nádory v pokročilém stádiu. Stávalo se i to, že lidé k lékaři šli a domů si covid přinesli právě z nemocnice.

práce_z_domu

Všechno je najednou jiné, lidé se bojí o své zdraví a budoucnost. Mnozí ztratili práci a životní jistoty. Na psychiku jednice je vyvíjen obrovský tlak. Žijeme v době, kterou jsme nezažili a nikdo z nás si to ani neuměl představit. A jaké dopady má toto vše na partnerské vztahy?

V dobrém i ve zlém

V této době platí především ve zlém. Najednou nemůžete vyrazit na výlet, zacvičit si do fitness centra, na večeři nebo na wellness víkend. Jste spolu doma, a pokud pracujete z domu, tak se jedná o dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu. Poměrně náročné pro normální lidi, kteří byli zvyklí chodit do práce a potkávat se s partnerem večer. S kamarády si popovídáte pouze přes telefon a to není to pravé ořechové. Jediný s kým můžete mluvit, je partner a časem si lezete na nervy.

rozchod_rozvod

Pokud se ještě objeví zdravotní komplikace a jeden se musí o druhého starat, přichází ohromné emoční vypětí. Nemluvě o tom, když onemocní oba. K tomu všemu se ještě přidá strach. Jak se v těchto chvílích nezbláznit?

Najděte si pro sebe relaxaci

I doma si můžete najít činnost, u které se odreagujete. Možná vás baví experimentovat v kuchyni, píšete knihu nebo tančíte zumbu. Najděte si každý den chvilku pro sebe a dělejte, co vás baví. Domluvte se s partnerem, ať se i on věnuje svému koníčku. A ideálně zkuste něco podniknout spolu. Sportování venku je povolené, vyrazte na procházku nebo na kolo. Odložte hádky a užívejte si společný čas jinak, než že budete jen vařit, prát a uklízet. A pokud by to mezi vámi opravdu nešlo, obraťte se na odborníka například na partnerskou poradnu Praha.