Hadi, o kterých jste možná neslyšeli

Hady můžeme potkat ve volné přírodě nebo je chovat doma jako domácí mazlíčky. Někdo z nich má hrůzu a jiný je miluje tak moc, že s nimi třeba i spí v posteli. Názory na hady jsou různé a liší se od člověka k člověku. Anakondu, užovku nebo zmiji každý zná. Podívejte se ale s námi na zástupce těchto zajímavých plazů, které možná ani neznáte.

útok hada.jpg

1. Taipan velký

Tento pouštní had se pyšní titulem nejjedovatější had světa. Může být dlouhý až 2 metry a jeho barva bývá v odstínech hnědé. Jed, který má v zubech by zabil kolem 100 lidí. Naštěstí nebývá agresivní a jeho hlavní složkou potravy jsou drobní hlodavci. Kdyby vás ale naneštěstí kousl, ochably by vám svaly včetně svalů dýchacích a následně by přišlo udušení a smrt.

2. Psohlavec Cropaniův

Psohlavec Cropaniův je považován za nejvzácnějšího hada z rodu hroznýšovitých. Poblíž městečka Sao Paula se do teď objevily pouze 4 jedinci.

mamba zelená.jpg

3. Mamba zelená

Mamba zelená je jak název napovídá zeleně zbarvený had žijící v západní Africe. Žije převážně na stromech, kde taky loví kořist, jako jsou ptáci nebo savci menšího vzrůstu. Díky své barvě se ve stromách může snadno schovávat a překvapit tak své oběti. Její zuby jsou jedovaté, takže pokud by vás kousla, došlo by k ochabnutí nervové soustavy a mohlo by dojít ke smrti. Jed mamby zelená se však dá využít i jako lék na snížení krevního tlaku nebo pro pomoc činnosti ledvin.

4. Ploskolebec obrovský (nosorohý)

Jedná se o nejjedovatějšího hada, kterého můžete potkat v Číně.

Tento had je přezdíván také „stokrokový“, jelikož pokud vás prý kousne, ujdete ještě sto kroků, než zemřete.

5. Titanoboa

Had Titanoboa už sice vyhynul, ale rozhodně stojí za zmínku. Měřil totiž i 15 metrů, čímž předčil dnešní gigantická anakondy a jeho váha byla přibližně kolem 1 tuny. Byl to jedovatý škrtič živící se rybami nebo krokodýly.